Často kladené dotazy (FAQ):

Stačí se zastavit s občanským průkazem v knihovně, vyplnit přihlášku, kterou vám na počkání  vystavíme a můžete si půjčovat. Děti do 15 let předloží vyplněnou přihlášku (vyzvednou si osobně u knihovnice v dětském oddělení), opatřenou podpisem zákonného zástupce. Pak už zbývá jen zaplatit roční poplatek podle platného ceníku a můžete si půjčovat.

Můžete si vybrat z těchto možností:

 • e-mailem na adrese: dospeleoddelení@knihovnaklasterec.cz nebo detskeoddelení@knihovnaklasterec.cz, prosím uvádějte celé jméno a číslo průkazu
 • telefonicky během provozní doby knihovny, telefonní čísla naleznete na stránce s kontakty
 • zastavit se s průkazkou v knihovně a požádat obsluhu u pultu

Je možné rezervovat pouze půjčený dokument. Pokud si chcete zamluvit dokument, který je momentálně k dispozici, musíte o to požádat knihovnice buďto e-mailem nebo telefonicky. Dokument je možné si rezervovat i pomocí svého čtenářského konta prostřednictvím katalogu. Potřebujete k tomu číslo vaší průkazky a heslo, které na požádání obdržíte od knihovnic. Jakmile bude titul připraven nebo vrácen do knihovny, zašleme vám e-mail, případně sms zprávu o připravené rezervaci. Pouze výjimečně lze oznámení o rezervaci zasílat poštou, tato služba je možná pouze na vyžádání a po zaplacení poštovného. Pokud si rezervovaný titul nevyzvednete do týdne, vracíme jej zpět do fondu. Rezervaci je možné zrušit předtím, než bude titul k dispozici, a to několika způsoby:

 • po přihlášení ve vašem čtenářském kontě
 • e-mailem na adrese dospeleoddelení@knihovnaklasterec.cz nebo detskeoddelení@knihovnaklasterec.cz
  prosím uvádějte celé jméno a číslo průkazu
 • telefonicky během provozní doby knihovny, telefonní čísla naleznete na stránce s kontakty
 • zastavit se s průkazkou v knihovně a požádat obsluhu u pultu

Můžete požádat knihovnice, aby vám daly potřebný čas k nalezení knihy. Pokud knihu nenajdete, je možno její ztrátu nahradit dvěma způsoby: Buď knihu zakoupíte a přinesete do knihovny jako náhradu, nebo zaplatíte cenu, za jakou budeme muset novou knihu pořídit plus manipulační poplatek ve výši 30 Kč. Při ztrátě periodika musí čtenář zaplatit 80 Kč nebo ztracené periodikum nahradit novým.

Nahlaste ztrátu v knihovně a vystavíme vám novou průkazku na základě občanského průkazu. Cena je 30 Kč.

Pomocí přihlašovacího jména a hesla. Ty na vyžádání obdržíte od knihovnic.

 • Máte některý titul půjčený déle než 3 měsíce.
 • Máte ve svém kontě neuhrazený poplatek – registraci, upomínku.
 • Některý z titulů je rezervovaný.

Dokumenty půjčujeme na 1 měsíc, poté je třeba výpůjčku prodloužit. A to buď telefonicky v půjčovních hodinách nebo e-mailem (viz kontakty), nebo se zastavíte s průkazkou a požádáte o prodloužení knihovnice.  Celkem můžete mít dokumenty půjčené 3 měsíce. Pokud překročíte tento časový limit, dojde k zablokování Vašeho čtenářského konta a není možné si půjčit, dokud nejsou knihy vráceny.

Limit knih, které si čtenáři mohou vypůjčit, určují knihovnice dle vlastního zvážení.

Knihy v našem fondu jsou rozdělené na beletrii a naučnou literaturu. Beletrii hledejte podle příjmení autora. Pokud u požadovaného titulu není autor uveden, hledejte podle názvu. Naučná literatura je opatřena signaturou, která se zobrazuje v katalogu. Jedná se o číslo (třídění dle oborů), např. 159.9. Titul pak podle tohoto čísla najdete v příslušném regále. Pokud tam požadovaný dokument není, požádejte obsluhu o pomoc. V katalogu u daného hledaného titulu vidíte i to, zda-li je titul k dispozici nebo je vypůjčený. Pokud tedy požadovaný titul není momentálně k dispozici, můžete si ho rezervovat. 

Tento titul Vám můžeme zprostředkovat meziknihovní výpůjční službou z jiné knihovny ČR. Tato služba je zpoplatněna (120 Kč) a titul lze zapůjčit pouze na 1 měsíc. Tyto výpůjčky nelze prodlužovat. Pokud máte zájem o zakoupení určitého titulu do naší knihovny, můžete nám také zaslat tip na zakoupení této publikace. Jeho pořízení bude na zvážení knihovny.

Ne. Naše knihovna neumožňuje ani jednorázové výpůjčky bez registrace.

Naše knihovna má pro čtenáře k zapůjčení pouze časopisy. Půjčujeme všechna dostupná čísla titulů, které pravidelně odebíráme.

Ano, knihovna tyto knihy přijímá jako dary a neposkytuje za ně žádnou náhradu. Rozhodnutí o jejich dalším využití je pak ale zcela v kompetenci knihovny. Zajímavé tituly obohatí náš fond, pokud o knihu nemáme zájem, nabídneme ji ve volném výběru možným zájemcům z řad čtenářů i nečtenářů.

Členství v knihovně platí každému čtenáři 1 rok od zaplacení členského poplatku, pokud není obnoveno čtenářem, automaticky zaniká.

Nemůžete. Čtenářský průkaz je vaším dokladem pro kontakt s knihovnou a je nepřenosný.

Pokud knihy nevrátíte do stanoveného data ani si je neprodloužíte (ať už telefonicky, e-mailem či osobně), začíná vám nabíhat upomínka. Za každý titul, který máte půjčený a za každý den prodlení (včetně sobot a nedělí) se počítá 1 Kč. Je tedy opravdu důležité reagovat na sms zprávy a e-maily, které od nás obdržíte, a výpůjčky si prodlužovat. Na automatickou sms však neodepisujte, ke knihovnicím se tato zpráva nedostane. Raději zavolejte na uvedené číslo či napište e-mail, na který reagujeme a vy tak budete vědět, dokdy máte výpůjčky prodloužené. Oznámení o upomínce poštou posíláme už zcela výjimečně pouze těm, kteří při přihlašování neudali kontaktní telefonní číslo ani e-mailovou adresu.

Zvolte si okruh

Zámek – datum akce