Napsali o nás
Klášterec už má jasno, jaké bude mít expozice v chystaném muzeu
Zdroj: Chomutovský deník
Záměr, přeměnit historicky významný Weberův dům ve vlastivědné muzeum, má Klášterec už delší dobu. Jaké bude muzeum vypadat prozradila kurátorka Kristýna Sladomelová. Přípravy expozic do plánovaného vlastivědného muzea v Klášterci nad Ohří už nabírají konkrétní podobu. Výzva města ke zdejším obyvatelům padla na úrodnou půdu a řada z nich probrala domácí archivy a nabídla do sbírek své letité materiály.
Klášterec si na nové muzeum ještě počká
Zdroj: Chomutovský deník
Město hledá vhodnou dotaci, s městskými penězi pro nové muzeum zatím šetří. Historii města od prvních pazourků až po nejmodernější továrny v průmyslové zóně, exkurzi do přírodního bohatství nebo vzpomínky pamětníků na nelehké doby představí nové klášterecké vlastivědné muzeum. Jeho vznik se ale oproti původním záměrům trochu zdrží, město pro něj v loňském roce nezískalo dotaci
Krajané předali vzácné dokumenty do muzea
Zdroj: Klášterecké noviny – strana 6.
Každoroční setkání krajanů německé národnosti, které se uskutečnilo v pátek 7. července v kulturním domě, se neslo v přátelském česko-německém duchu. Starosta města Štefan Drozd přítomným prezentoval, co se ve městě za rok událo a jaké kroky radnice do budoucna chystá. Je to například přestavba kulturního domu nebo vybudování muzea. Vznikající městské muzeum pak přiblížila jeho kurátorka Kristýna Sladomelová.
Vzpomínky dvou národů na odsun v pohraničí
Zdroj: Klášterecké noviny – strana 10.
V galerii Kryt byla 1. června zahájena výstava s názvem Lidé – osudy – vzpomínky, vzpomínky dvou národů na odsun v pohraničí. Vernisáže se zúčastnilo mnoho pamětníků z české i německé strany, starosta města Klášterce nad Ohří, starosta partnerské obce Grossrückerswalde, Dr. Baumann ze saského ministerstva vnitra, které výstavu spolufinancovalo, a další. Jedná se o putovní výstavu, jejíž autorkou je Kristýna Sladomelová.
Drážďany hostí výstavu o osudech lidí z Klášterce nad Ohří
Zdroj: Klášterecké noviny – strana 13.
Putovní česko-německá výstava, kterou připravilo město Klášterec nad Ohří a měla svou premiéru v klášterecké galerii Kryt, je nyní k vidění v Drážďanech. Jedná se o prezentaci vzpomínek lidí obou národů, kteří byli zasaženi historickými událostmi spojenými s odsunem obyvatel z česko-německého pohraničí. Výstava byla představena v neděli 9. září u příležitosti významného německého dne k uctění památky obětem nucených odsunů představena v budově Saského zemského sněmu (parlamentu).
Vzpomínky na pohnuté osudy
Zdroj: Klášterecké noviny – strana 10.
První březnový den byla v naší partnerské obci Grossrückerswalde zahájena česko-německá výstava Lidé – Osudy – Vzpomínky, kterou v loňském roce vytvořilo město Klášterec nad Ohří za finanční podpory Saského ministerstva vnitra. V budově evangelické střední školy jsou nyní k vidění příběhy Čechů a Němců, kteří zažili 2. světovou válku a poválečné období spojené s odsunem.
Křest knihy pamětnice paní Prebslové
Zdroj: Klášterecké noviny – strana 11.
Kniha Návrat do rodného města Klášterce nad Ohří od Marie Prebslové, kterou vydalo město Klášterec nad Ohří, byla 28. října slavnostně pokřtěna minerální vodou Evženka v renesančním sále zámku. Křest knihy pamětnice paní Prebslové, bývalé učitelky, narozené v roce 1925, hudebně v duchu první republiky doprovodil Pražský žesťový septet Viliama Béreše.
Za informacemi o historii města jsme se vydali i do Vídně
Zdroj: Klášterecké noviny – strana 14.
V červnu tohoto roku poctila Zámek Klášterec nad Ohří svou návštěvou hraběnka Aglaë Hagg von Thun-Hohenstein s manželem Walterem Hagg, bývalým rakouským velvyslancem. Doprovázel je tehdejší chebský místostarosta Michal Pospíšil, kterému v žilách též koluje modrá krev. Hraběnka Aglaë je neteří posledního majitele kláštereckého panství, kterým byl Mathias Oswald hrabě von Thun-Hohenstein Salm-Reifferscheidt.